Historia parafii

   

 

 

Pod koniec XIII wieku Osiny należały do parafii Krzyżowice. Dawniej podzielone były na dwa okręgi gminne. U schyłku XIX wieku oba te okręgi zostały połączone pod nazwą Osiny. Miejscowość po raz pierwszy jest wymieniona w Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis pod nazwą Ossina ok. 1305 roku.

 

W 1800 roku mieszkaniec Osin, Mateusz Klimza ufundował w Osinach kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Kaplica była murowana, posiadała wieżyczkę z sygnaturką. W kaplicy znajdował się ołtarz z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, figurami św. Józefa i św. Anny oraz obrazami Serca Maryi i Serca Jezusowego. Na chórze znajdowały się stare trzygłosowe organy i harmonium. Dorocznie w kaplicy odprawiano mszę 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od początków jej istnienia mieszkańcy Osin gromadzili się w kaplicy na wspólną modlitwę. We Wielkim Poście odprawiano tu Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale, w maju nabożeństwa majowe, zaś w październiku nabożeństwa różańcowe.

 

W 1968 roku ks. Edward Raszczyk, wikary z Krzyżowic otrzymał polecenie zorganizowania w Osinach nowej parafii. Został mianowany rektorem przy kaplicy Matki Bożej Wniebowziętej, która odtąd stała się kościołem filialnym parafii krzyżowickiej. Uzyskanie zezwolenia na budowę nowego kościoła było w tych czasach niemożliwe i dlatego kaplica została przystosowana do potrzeb parafii. Po wieloletnich staraniach 25 marca 1981 bp Herbert Bednorz erygował parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osinach. Ks. Józef Hajda podjął starania o budowę nowego kościoła. Opracowanie architektoniczne nowego kościoła zostało zlecone arch. Antoniemu Czernow.

 

W maju 1984 roku rozpoczęto wznoszenie kościoła. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II 20 czerwca 1983 na lotnisku w Muchowcu. Po objęciu parafii przez ks. Stanisława Durczoka, prace przy budowie kontynuowano. Kościół został poświęcony przez bpa Gerarda Bernackiego 1 maja 1995. Przy okazji poświęcenia kościoła zmieniono wezwanie parafii na św. Józefa Robotnika.

 

ENCYKLOPEDYCZNA INFORMACJA O PARAFII >>>  TUTAJ. 

Kościół na Google Maps >>>  TUTAJ. 

 

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Józefa Robotnika w Żorach-Osinach, siedziba: Żory, Szkolna 9.