Santa Fé

Cudowne schody


Około 250 tysięcy pielgrzymów każdego roku przyjeżdża do Santa Fé, aby w tutejszej kaplicy Loretto podziwiać spiralne, 33-stopniowe schody w kształcie helisy, wiodące na chór, zbudowane w 1873 przez nieznanego cieślę. Czym różni się ta kaplica od innych? Obiektem cudu, który miał się tam zdarzyć, są schody. Kaplica została zaprojektowana przez francuskiego architekta Antoine Mouly i ukończona w 1873 roku. Architekt nagle zmarł i zakonnice zobaczyły, że nie ma schodów do balkonu dla chóru. Siostry zakonne spędziły 9 dni na modlitwach do św. Józefa, który sam był cieślą. W ostatni dzień modlitw obcy mężczyzna zapukał do drzwi i oświadczył, że jest cieślą i pomoże siostrom w zbudowaniu schodów. Cieśla sam zbudował całe schody, które są prawdziwym arcydziełem ciesielskim. Nikt nie rozumie jak te schody utrzymują się w powietrzu, bez centralnego wspornika. Cieśla nie użył ani jednego gwoździa lub kleju, budując te schody. Po ukończeniu nagle zniknął bez czekania na zapłatę. W mieście Santa Fé chodziły słuchy, że ten cieśla to był sam św. Józef... wysłany przez Jezusa, żeby zajął się problemem zakonnic. Od tego czasu schody są nazywane “cudownymi” i są obiektem wielu pielgrzymek. Chodzą słuchy, że zakonnice jak weszły pierwszy raz na chór, to z powrotem schodziły tyłem, na czworakach. Oryginalne schody były zbudowane bez poręczy. Dopiero dziesięć lat później poręcz dobudował inny cieśla, Phillip August Hesch.

 

Schody skrywają trzy tajemnice:

  1. Do tej pory nie jest znane imię lub nazwisko mistycznego cieśli.
  2. Do tej pory żaden architekt, lub inżynier nie potrafi wyjaśnić jak te schody mogą utrzymać balans bez środkowego suportu.
  3. Skąd cieśla miał drewno? Mimo poszukiwań nikt nie może odnaleźć tego typu drewna, użytego na schody, w całym rejonie Nowego Meksyku.


Tajemnicze schody od wielu lat przyciągają do Santa Fé rzesze pielgrzymów.

Zobacz także artykuł nt. schodów >>> TUTAJ

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Józefa Robotnika w Żorach-Osinach, siedziba: Żory, Szkolna 9.